Opis procesu przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania „Ziemi Chełmskiej”
w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER
w ramach poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Wnioskodawca planuje szeroki udział lokalnej społeczności w przygotowaniu LSR, w tym w przeprowadzeniu konsultacji społecznych poświęconych w szczególności analizie potrzeb rozwojowych i potencjału danego obszaru, a także celów strategii. Konsultacje obejmą zorganizowanie co najmniej jednego spotkania na terenie każdej z gmin planowanej do objęcia LSR. Przygotowanie LSR będzie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Do udziału w konsultacjach społecznych zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich sektorów z obszaru planowanego do objęcia LSR (społecznego, publicznego i gospodarczego), w tym: przedstawiciele JST oraz jednostek podległych (m.in. GOPS, GOK, szkoły), przedsiębiorcy, rolnicy, lokalni liderzy, sołtysi, grupy formalne i nieformalne, twórcy ludowi, parafie, służby ratunkowe (policja, ochotnicza straż pożarna itp.), związki wyznaniowe, grupy defaworyzowane (m.in. osoby długotrwale bezrobotne, osoby niepełnosprawne, kobiety samotnie wychowujące dzieci, osoby powyżej 50 r.ż., młodzież, osoby nieposiadające kwalifikacji zawodowych).
Tworzenie LSR opierało się będzie o poniższe etapy:
1. Opis obszaru – zostanie opracowany przez pracowników LGD na podstawie danych zastanych - źródła historyczne i ogólnodostępne dane statystyczne, przy wykorzystaniu wiedzy lokalnych historyków, pracowników JST, Urzędów Stanu Cywilnego itp. dysponujących lokalnymi danymi. Do opracowania Opisu obszaru wykorzystana zostanie literatura specjalistyczna obejmująca raporty, ekspertyzy, analizy, opracowania, wypowiedzi ekspertów.
2. Diagnoza partycypacyjna (definiowanie potrzeb i problemów) – do udziału w tym etapie obejmującym jedno otwarte spotkanie informacyjno-konsultacyjne zaproszeni zostaną przedstawiciele wszystkich sektorów z każdej z gmin obszaru planowanego do objęcia LSR (szczegóły sposobu poinformowania o spotkaniu w Załączniku nr 7, pkt. 1). W celu przeprowadzenia diagnozy zastosowane zostaną następujące metody badawcze: ankieta, ankieta online, world cafe. Opracowane ankiety pozwolą na uzyskanie pełnej, wartościowej odpowiedzi.
3. Analiza SWOT – na podstawie wniosków wyciągniętych z przeprowadzonej diagnozy (etap 2) i przy wykorzystaniu macierzy interesariuszy opracowanej przez pracowników LGD, do udziału w etapie Analiza SWOT wybrane zostaną podmioty reprezentujące interesy zidentyfikowanych grup interesariuszy. Wykonana macierz interesariuszy będzie również pomocna w podziale uczestników etapu konsultacji na grupy robocze – grupy tematyczne. W każdej gminie planowanej do objęcia LSR odbędzie się jedno spotkanie (łącznie 8 spotkań).
4. Definiowanie wizji, misji, celów - dobór podmiotów uczestniczących w tym etapie polegał będzie w głównej mierze na wykorzystaniu potencjału osób biorących udział w poprzednich etapach oraz wprowadzeniu ekspertów zewnętrznych celem odświeżenia spojrzenia na pojawiające się problemy i możliwości. Zaplanowano dwa spotkania z tą samą grupą uczestników konsultacji.
5. Formułowanie wskaźników – w ramach etapu zaplanowano 3 spotkania konsultacyjne, po jednym z każdą z grup interesariuszy reprezentujących poszczególne sektory: społeczny, gospodarczy i publiczny. Spotkania przeprowadzone zostaną metodą warsztatów konsultacyjnych.
6. Realizacja („pisanie” LSR) – na bazie danych zebranych w poprzednich etapach i powstałych wniosków, pracownicy LGD wraz z firmą wspierającą przygotowanie strategii, przygotują spójny dokument - Lokalną Strategię Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej”, której całościowy zapis zostanie poddany konsultacjom z lokalną społecznością. Etap ten kierowany jest do wszystkich mieszkańców obszaru LGD, ze szczególnym wskazaniem osób, które wniosą uwagi do projektu strategii.
7. Monitoring i ewaluacja – wywiady telefoniczne z członkami LGD.
Podczas spotkań konsultacyjnych omawiane będą zagadnienia dotyczące analizy obszaru LGD: mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń oraz celów LSR, dokonano przeglądu obecnej LSR oraz określono wstępne kierunki rozwoju obszaru z uwzględnieniem kierunków wsparcia i założeń planowanych w ramach PROW 2021-2027. Spotkania ukierunkowane będą na zagadnienia dotyczące głównych cech podejścia LEADER tj. na kwestie społeczne, demograficzne, gospodarcze, kwestie cyfryzacji obszaru, jego innowacyjności oraz innowacyjności rozwiązań wpływających na rozwój obszaru, kwestie środowiskowe i klimatyczne, zmiany demograficzne [z uwzględnieniem starzenia się społeczeństwa oraz wyludnienia], partnerstwo w realizacji LSR [Opis partnerstwa w realizacji LSR, w szczególności poprzez wspólną realizację przedsięwzięć i projektów].