Aktualności 4

333-page-001aa

      Wójt Gminy Leśniowice oraz Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej" serdecznie zapraszają na Dzień Otwartych Drzwi Domu spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim (gmina Leśniowice), który odbędzie się we czwartek 5 czerwca 2014 roku, w godz.12-19.00. Wydarzenie ma na celu zaprezentowanie lokalnej społeczności ośrodka integracji mieszkańców polsko-ukraińskiego pogranicza, tj. miejsca transgranicznej współpracy kulturowej i promocji turystyki regionu, wyremontowanego i wyposażonego w odpowiednie zaplecze techniczne w ramach  projektu pn. „Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013. W programie między innymi: zapoznanie z historią budynku i wykonanymi pracami, pokaz rękodzieła ludowego oraz degustacja potraw kuchni tradycyjnej. Dla najmłodszych przewidziano gry i zabawy na świeżym powietrzu. ZAPRASZAMY

333-page-001aa

     Miło nam poinformować, iż warsztaty kulinarne realizowane w ramach projektu pn.„Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013 miały kolejną odsłonę. 15 maja br. w Domu spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim, uczestniczki warsztatów, pod czujnym okiem doświadczonego kucharza, przygotowywały potrawy nawiązujące do tradycyjnej kuchni regionalnej w połączeniu z elementami kuchni współczesnej, w tym m.in. zupę gulaszową z grzybami, pierogi kumowskie i serowiec w cieście piwnym.

      article 2 1400178512v

333-page-001aa

    11 kwietnia 2014 r. w Kumowie Plebańskim (gm. Leśniowice) odbyło się uroczyste otwarcie Domu spotkań „Na pograniczu kultur” w ramach projektu „Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym”. W otwarciu uczestniczyli m.in. Arkadiusz Bratkowski - poseł do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Hetman - marszałek województwa lubelskiego, przedstawiciele: gmin partnerskich projektu wraz z zespołem projektowym, społeczności lokalnej, mediów, zespoły artystyczne. Wszystkich zebranych przywitał Wiesław Radzięciak, wójt gminy Leśniowice, będącej liderem projektu. Następnie głos zabrali europoseł Arkadiusz Bratkowski i marszałek Krzysztof Hetman, którzy gratulowali gminom i ich mieszkańcom sukcesu, jakim było pozyskanie funduszy na realizację projektu i podkreślali potrzebę zacieśnienia współpracy polsko-ukraińskiej.  Wójt Wiesław Radzięciak przybliżył zebranym historię miejscowości i obiektu, w którym swoje miejsce znalazł Dom spotkań „Na pograniczu kultur”, poinformował o zakresie i wartości (prawie 600 tys. złotych) remontu, jaki przeszedł budynek w ramach projektu i zapoznał wszystkich z założeniami całego projektu. Organizatorzy uroczystości, którymi były gmina Leśniowice i Lokalna Grupa Działania Ziemi Chełmskiej, podjęli gości specjałami kuchni regionalnej i ukraińskiej przygotowanymi przez uczestników warsztatów kulinarnych odbywających się w Domu spotkań w ramach projektu.  Dom spotkań ”Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim powstał w budynku po miejscowej szkole podstawowej. W ramach projektu „Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym” obiekt nie tylko przeszedł gruntowny remont, ale również został wyposażony w nowe meble, kompletny ciąg kuchenny, warsztat tkacki, a nawet piec do wypalania gliny. Zostało również zagospodarowane otoczenie budynku postawiona została altana i plac zabaw dla dzieci.
Od początku kwietnia obiekt znów tętni życiem. Funkcjonuje tu biuro projektu, odbywają się polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne, a niebawem rozpoczną się warsztaty rękodzielnicze. Zgodnie z założeniami projektu Dom spotkań ma być miejscem integracji mieszkańców polsko-ukraińskiego pogranicza, pełnić funkcję transgranicznego ośrodka współpracy kulturalnej i promocji turystyki na tym terenie.

 

10155952 478715145563818 407327717254860050 n

333-page-001aa

   Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej” serdecznie zaprasza na bezpłatne rękodzielnicze zajęcia szkoleniowo - warsztatowe organizowane w ramach projektu „Współpraca polsko – ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  w ramach  Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Białoruś - Ukraina 2007 – 2013. Priorytet 1. Wzrost konkurencyjności obszaru przygranicznego. Działanie 1.2 Rozwój turystyki. Zaproszenie skierowane jest do osób powyżej 18 lat, zamieszkałych na obszarze gmin partnerskich projektu tj. Leśniowice ,Żmudź, Dorohusk, Wojsławice, Huszcza(Ukraina).  Warsztaty odbywać się będą w Domu spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim gm. Leśniowice w 4 cyklach (1cykl na kwartał, 10 uczestników w każdym cyklu, łącznie 4 grupy uczestników):

I cykl -   6 spotkań  (I grupa, garncarstwo, 24 godzin),
II cykl -  6 spotkań , (II grupa,malarstwo,24 godzin w tym udział w plenerze malarskim),
III cykl - 6 spotkań, (III grupa, stroiki i ozdoby okazjonalne 24 godzin),
IV cykl - 6 spotkań, (IV grupa, tkackie 24 godzin).

Dodatkowo jedno spotkanie czterogodzinne podsumowujące warsztaty dla wszystkich grup.
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest złożenie wypełnionego i podpisanego Formularza Zgłoszeniowego (do pobrania poniżej), osobiście w biurze LGD "Ziemi Chełmskiej" ul. 11 Listopada 2 pok. 202 w Chełmie w godz. 8.00-16.00 lub przesyłanie faksem na nr (82) 549 19 40 bądź na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. w terminie do dnia 17 marca 2014r. do godz. 15.00. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o zapoznanie się z Regulaminem udziału w rękodzielniczych zajęciach szkoleniowo – warsztatowych zamieszczonym poniżej. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem  telefonu  531-219-707.

 

Do pobrania:

1. Formularz zgłoszeniowy

2. Harmonogram warsztatów rękodzielniczych

3. Regulamin udziału w rękodzielniczych zajęciach szkoleniowo –warsztatowych

333-page-001aa

 

      Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemi Chełmskiej" serdecznie zaprasza na bezpłatne zajęcia szkoleniowo - warsztatowe kulinarne z uwzględnieniem tradycyjnej kuchni lokalnej, realizowane  w ramach projektu „Współpraca polsko – ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  w ramach  Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Białoruś - Ukraina 2007 – 2013. Priorytet 1. Wzrost konkurencyjności obszaru przygranicznego. Działanie 1.2 Rozwój turystyki. Zaproszenie adresowane  jest do osób powyżej 18 r.ż., zamieszkałych na obszarze gmin partnerskich projektu tj.  Leśniowice, Żmudź, Dorohusk, Wojsławice, Huszcza(Ukraina). Zajęcia organizowane będą w Polsce i na Ukrainie, w 4 cyklach (1cykl na kwartał, 10 Uczestników w każdym cyklu, łącznie 4 grupy uczestników):

I cykl – 6 spotkań w Polsce, 2 na Ukrainie (I grupa, łącznie 52 godziny),
II cykl – 7 spotkań w Polsce, 1 na Ukrainie (II grupa, łącznie 52 godziny),
III cykl - 6 spotkań w Polsce, 2 na Ukrainie (III grupa, łącznie 52 godziny),
IV cykl -  7 spotkań w Polsce, 1 na Ukrainie (IV grupa, łącznie 52 godziny).

Warsztaty odbędą się w Domu spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim gm. Leśniowice po stronie polskiej i w  Szkole Podstawowej w Huszczy na Ukrainie.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest złożenie wypełnionego i podpisanego Formularza Zgłoszeniowego (do pobrania poniżej), osobiście w biurze LGD "Ziemi Chełmskiej" ul. 11 Listopada 2 pok. 202 w Chełmie w godz. 8.00-16.00  lub przesyłanie faksem na nr (82) 549 19 40, bądź na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  w terminie do dnia 17 marca 2014r. do godz. 15.00. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o zapoznanie się z Regulaminem udziału w zajęciach szkoleniowo – warsztatowych kulinarnych.

Dodatkowe informacje można uzyskać po numerem telefonu 531 219 707.


Do pobrania:

1. Formularz Zgłoszeniowy

2. Regulamin udziału w zajęciach szkoleniowo –warsztatowych kulinarnych

3. Harmonogram zajęć szkoleniowo –warsztatowych kulinarnych

 

      zdjcie kucharz